خانه / خبر / ایلان ماسک به‌دنبال ترکیب هوش مصنوعی و مغز انسان است

ایلان ماسک به‌دنبال ترکیب هوش مصنوعی و مغز انسان است

گذاشتن کامپیوتر در مغز انسان ایده‌ای بلندپروازانه از جانب ایلان ماسک بود ،  ایلان ماسک در شرکت Neuralink قدم‌های خوبی در این راستا برداشته است. یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در حال حاضر ما در برخورد با انسان‌هایی که به سبب حوادث و یا عواملی که از بدو تولد همراه آنها بوده و منجر به معلولیت در حرکت اندام‌هایشان شده داریم، اهدای دوباره این توانایی به آنهاست تا بتوانند حرکت کرده، راه بروند و بر مشکلات خود غلبه کنند . شاید طرح Neuralink آینده این رویای بزرگ باشد اما اختراع روش‌هایی برای کاشت کامپیوتر در مغز با هدف کمک به معلولان صورت  گرفت.

 دستاورد بزرگ این شرکت معرفی «رشته‌‌های منعطف» بود که استفاده از آن‌‌ها در مقایسه با سایر رابط‌‌های کاربری مغز و ماشین برای کاشت در مغز ایمن‌‌تر بود . این کار با استفاده از دوختن یک سری رشته به مغز امکان‌پذیر شد . اندازه این رشته‌ها یک چهارم قطر موی انسان است. با این حال، یک سری سنسور درونشان به کار رفته که قادر به دریافت اطلاعات و ارسال آن‌ها به دستگاهی در خارج از مغز به صورت وایرلس هستند. هدف نهایی شرکت Neuralink دستیابی به یک رابط کاربری بسیار پیشرفته است تا از طریق آن، افراد معلول بتوانند به کنترل دستگاه‌های مختلف بپردازند. یکی از اهداف بلند مدت ایلان ماسک، اختراع راهکاری برای برقراری ارتباط ذهن انسان با هوش مصنوعی است تا در نهایت این دو هوش با یکدیگر ادغام شوند! شرکت تا امروز، تکنولوژی نام برده را روی یک سری موش آزمایش کرده است.

 این رشته‌‌ها قابلیت انتقال حجم بالایی از داده را نیز دارند. این سیستم می‌‌تواند شامل ۳,۰۷۲ الکترود در ازای هر آرایه باشد که در میان ۹۶ رشته توزیع شده است. ضخامت این رشته‌‌ها بین ۴ تا ۶ میکرومتر است که حتی از ضخامت یک تار مو هم کمتر است. علاوه‌‌بر این رشته‌‌ها، دیگر دستاورد بزرگ نئورالینک ساخت ماشینی است که می‌تواند این رشته‌‌ها را به‌طور مستقیم درون مغز بکارد. Neuralink تصمیم دارد در سال میلادی آینده، اولین سری راهکارهای ادغام هوش مصنوعی با مغز را روی یک سری انسان آزمایش کند.

هدف اصلی Neuralink این است که به انسان‌ها برای رسیدن به سرعت پیشرفت هوش مصنوعی کمک کند و در واقع این اطمینان فراهم شود که انسان می‌تواند کار خود را با این تکنولوژی ادامه دهند.

ایلان ماسک به دفعات در مورد خطرات هوش مصنوعی و همچنین در مورد پیامدهای قوی‌تر شدن این تکنولوژی تا جایی که انسان هم به گرد پای آن نرسد هشدار داده است. او در سال‌های اخیر گفته بود که Neuralink می‌تواند به برقراری ارتباط بین انسان و کامپیوتر با پهنای باند زیاد و سرعت بالا کمک کند. Neuralink  در واقع پروژه طولانی مدت ماسک برای پر کردن شکاف بین انسان و کامپیوتر است.

سایت منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *