خانه / خبر / مجهز شدن کشور هلند به روبات زیر دریایی؟

مجهز شدن کشور هلند به روبات زیر دریایی؟

وزارت دفاع هلند به‌منظور تقویت نیروی دریایی این کشور روبات‌های زیردریایی جدیدی را خریداری کرد.

به گزارش سافت گرند؛ سازمان مواد دفاعی (DMO)، به تازگی قرار دارای را با شرکت خودروسازی «ساب» (Saab) سوئد امضا کرده است. هدف از این قرارداد خریداری روبات‌های زیرآب با نام «سی وسپ» (Sea Wasp) برای نیروی دریایی سلطنتی این کشور بود.

سازمان مواد دفاعی، یکی از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع هلند است که وظیفه خرید، توسعه، نگهداری و دستیابی به فناوری‌های جدید را بر عهده دارد تا اطمینان حاصل کند که سربازان این کشور همواره می‌توانند از فناوری‌های مدرن، ایمن و تقویت شده بهره ببرند.

سی وسپ روباتی کوچک و انعطاف‌پذیر است که می‌توان از آن برای انجام طیف گسترده‌ای از انواع عملیات در زیرآب استفاده کرد. این روبات ۷۵ کیلوگرم وزن داشته و امکان بهره‌مندی از آن در عملیات تجاری یا نظامی وجود دارد. برای مثال امکان استفاده از آن برای شناسایی مین‌های دریایی یا مأموریت شناسایی وجود دارد.

سی وسپ بر پایه «سی آی ساب» (Saab Seaeye) که یک روبات زیردریایی تجاری است توسعه پیدا کرد. این روبات ماژولار بوده و با توجه به نیاز مأموریت می‌تواند تجهیزات آن را به سرعت تغییر داد. این روبات ۱٫۷ متر طول، ۰٫۵ متر عرض و ۰٫۴ متر ارتفاع دارد. این روبات یک بازوی الکتریکی ۵ کاره «ECA» دارد که به کمک آن می‌تواند تجهیزات مختلفی را جابه‌جا کرده یا مواد منفجره و بمب‌های دست‌ساز (IED) را خنثی کند.

سی وسپ به گونه‌ای توسعه یافته است که قابلیت حمل بالایی داشته باشد. در نتیجه ۲ سرباز می‌توانند به تنهایی بدنه، منبع تغذیه، ابزار کنترل دستی و ژنراتور آن را حمل کنند. این روبات را می‌توان از ساحل یا شناور کوچکی که روی آب قرار دارد برای انجام مأموریت ارسال کرد.

روبات مورد بحث مجموعه‌ای از حسگرهای مختلف مانند تشخیص صدای پهن باند، چراغ‌های LED و دوربین‌های ثبت تصویر را دارد که امکان شناسایی اعماق آب را فراهم می‌آورد؛ اما می‌توان انواع مختلف دیگری از حسگرها را روی آن نصب کرد.

سی وسپ دارای سامانه کنترل منحصر به فرد «iCON» بوده و از قابلیت حرکتی ۶ درجه آزادی (six degrees of freedom) بهره می‌برد. به این معنی که می‌تواند به هر جهتی که می‌خواهد حرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *