خانه / architecture / بیت کوین چیست ؟

بیت کوین چیست ؟

—-

بیت کوین چیست ؟

فرض کنید من و شما در یک پارک روی صندلی نشستیم هوا عالیست من یک سیب دارم و اون میدم به شما حالا شما یک سیب دارید و من هیچ سیبی ندارم درسته ؟

بیایید با دقت بیشتری به ماجرا نگاه کنیم من سیب رو به صورت واقعی و فیزیکی به تو دادم و توام مطمئن هستی که این اتفاق افتاده چون سیب رو دریافت کردی… من اونجا بودم شما هم بودی و همینطور یک سیب ! 

همه چیز شفافه ما برای انتقال سیب نیاز به شاهد و شخص سوم نداریم که مثلا یک آدم مطمین تایید کند که من سیب رو به شما دادم. حالا سیب برای شماست و من نمیتوانم سیب دیگری رو به تو بدم چون سیبی ندارم و آخریش رو دادم به خود تو  سیب در مالکیت شماست و تنها شما هستید که میتوانید اون رو به دوستت بدی و اون هم به دوستش و همین طور به نفرات بعدی … این اتفاقی که در دادو ستد شخص به شخص یا همتا به همتاست .حالا این دادو ستد می تواند سیب ، موز ، کتاب ، اسکناس و یا هر چیز دیگری باشد.

حالا فرض کنید یک سیب دیجیتالی داریم ، من میخوام سیبدیجیتالی خودم رو به شما بدم ، چه طور میتونی مطمین بشی که سیب دیجیتالی که برای من بوده الان مال شماست ؟ از کجا معلوم که من یک کپی سیب دیجیتالی رو به شخص مطمئنه (شخص سوم) نداده باشم و یا اینکه ده ها کپی از این سیب نداشته باشم و یا شاید من یک کپی از این سیب دیجیتالی رو در اینترنت ارسال کنم و میلیون ها نفر بتونن اون رو دانلود کنند.

همون طور که میبینید داد ستد از جمله انتقال سیب دیجیتالی به راحتی انتقال یک سیب فیزیکی نیست. برخی از دانشمندان خوش فکر برای  حل این مشکل یک اصطلاح انتخاب کردن ( Double Spending Problem یعنی مشکل دوبار خرج کردن) این مسئله مدت ها ذهن دانشمندان رو به خودش مشغول کرده بود و نمیتوانستند اون رو حل کنند تا به امروز…

شاید بهترین راه این باشه که تمام جابه جایی و انتقال سیب دیجیتالی رو رصد و پیگیری کنیم و اون هارو در یک دفتر کل ثبت کنیم. حالا باید یک جایی رو در نظر بگیریم که در اون از این دفتر کل نگهداری بشه و همگان به اون اعتماد داشته باشند ، مثلا بیلیزارد سازنده بازی کامپیوتری warcraft یک دفتر کل داره که در اون تمام اطلاعات و اتفاقات داخل بازی از جمله اینکه چه میزان قدرت داری و چه میزان قدرتتو مصرف کردی ثبت میشه و کسی نمیتونه قدرتش رو دو بار مصرف یا خرج کند خوب پس با این حساب میشه گفت یک دفتر کل می تواند مشکل رو حل کند . اما هنوز چند مسئله وجود دارد. ممکن مالک سایت بیلیزارد اقدام به دستکاری در دفتر کل کند چی میشه اگر سازندگان و نگهدارنده دفتر کل اقدام به کپی کردن سیب های دیجیتال در حساب خودشون بکنند و کسی هم متوجه نشه این روش شبیه زمانی است که ما در پارک بودیم نیست ! 

در پارک دو نفر بودیم که برای دادن سیب نیازی به اون شخص مطمئنه(شخص سوم ) به عنوان شاهد یا داور نبود .

 

اما اینجا یک عده هستن که از دفتر کل نگهداری می کنند و حکم داور یا شخص سوم دارند چه باید کرد که نیاز به وجود شخص سوم حذف شود؟ شاید یک راه حل وجود داشته باشد چی میشد اگر هم یک کپی از دفتر کل داشته باشند. مثلا به جای اینکه هم اطلاعات بر روی یک سرور مرکزی مثل بیلیزارد ثبت شود ، همه اعضای شبکه یکی ، یک کپی از اطلاعات خود در کامپیوتر شخصی خودشون داشته باشند و تمام نقل و انتقالات سیب های دیجیتالی از ابتدا تا امروز در این دفتر همگانی ثبت شود و دیگه کسی نمیتونه تقلب بکند یعنی من دیگر نمیتوانم سیب دیجیتالی که ندارم رو برای تو بفرستم چون اون موقع اطلاعات دفتر کل من با اطلاعات دفتر کل دیگران هم خوانی ندارد و تو به راحتی متوجه میشی که دیگران اطلاعات من تائید نمیکنند چون در واقع من سیب دیجیتالی ندارم که بخوام به تو بدم و دارم ادعای دروغ میکنم، چون در این روش اطلاعات فقط توسط یک نفر کنترل نمی شود. پس من خیالم راحته که هیچ کسی نمیتونه تصمیم بگیره همین طوری به خودش سیب دیجیتالی بده قانون نقل و انتقال هم از ابتدا به همگان اعلام میشه و تمام کارها و قوانین هم ( open source متن باز) هستن پس این امکان برای همه وجود دارد که اگر توانایی دارند برای بهبود و بهتر شدن طرح تلاش کنند تا بعد از بررسی و تائید دیگران در شبکه اعمال بشه این یعنی مشارکت و شفافیت کامل تمام ساختار چیزی شبیه به دانشنامه ویکی پیدیا

تو میتونی در این پروژه مشارکت کنی و با کمک به حل شکلات ۱۲٫۵ سیب دیجیتال به عنوان پاداش دریافت بکنی درواقع این تنها راه به وجود آوردن سیب های دیجیتالی بیشتری در سیستم است من سیستم رو کمی ساده ابتدای توضیح دادم اما واقعیت اینه کهچنین سیستمی وجود دارد و اسم اون بیت کوین است.

 

 

سیب های دیجیتالی همون بیت کوین های داخل این سیستم هستند ، این دفتر open source متن باز یعنی تمام ساختار اون برای همه افراد آشکار است. از ابتدا تعداد کل سیب ها موجود در شبکه مشخص و در دفتر کل ثبت شده پس کسی نمیتونه برای خودش سیب اضافه تولید کند وقتی  که من نقل انتقال انجام می دهم مطمئن هستم که سیب دیجیتالی من با ثبت مدرک از حساب من به حساب تو منتقل میشه ما قبلا در مورد یک بار انتقال سیب دیجیتالی مطمئن نبودم و این احتمال وجود داشت که شخص چند کپی درست کند اما در این سیستم تمام تراکنش ها در ابتدا توسط افراد دیگر تائید و در دفتر کل ثبت می شوند . با توجه به این که یک دفتر کل محسوب میشود من دیگر نیازی به اون شخص مطمئن (شخص سوم) ندارم  ،که نقش داور و یا قاضی را ایفا بکند و مراقب باشه که من کلک نزنم و اقدام به کپی سیب ها نکنم . آیا سیب رودوبار انتقال ندم حالا در داخل شبکه ما یک سیستم نقل و انتقال سیب دیجیتالی داریم ، درست  مثل زمانی که تو و من توی پارک روی نیمکت نشسته بودیم و من سیب واقعی رو به تو دادم نقل و انتقالی که فقط بین دو شخص اتفاق می افتد تو و من دیگه نیازی به شخص مطمئن (شخص سوم) نداریم که بخواد این نقل و انتقال نظارت و تائید داشته باشه به عبارت دیگر نقل و انتقال در این سیستم مثل نقل و انتقال در دنیال فیزیکی انجام می شود.

حالا میتوانیم با ۱۰۰ عدد سیب تراکنش انجام دهیم و یا حتی با یک میلیون و حتی با یک دهم و یا یک صدم سیب و اصلا مهم نیست کجای دنیا هستیم ، تو میتونی توی قاره آمریکا باشی و من در قاره آسیا تازه من چیزهای دیجیتالی دیگه ام میتونم به اون اضافه بکنم . مثلا یک متن یا حتی چیزهای مهمتر مثل قرار داد سهام و یا مدارک شناسایی این ها امکاناتی هستن که تکنولوژی بلاک چین به ما میدهد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *